Unipetrol | Fuelling Innovations | Články

Požární bezpečnost plastů

Plastové materiály jsou dnes v našich životech všudypřítomné. Plastové materiály tvoří nedílnou součást našeho každodenního života, od zubního kartáčku, kterým jste si dnes ráno čistili zuby, přes autobus, kterým jste jeli do práce, až po kancelářskou židli, na které právě sedíte, když čtete tato slova. Když si to uvědomíte, nechtěli byste si být jisti, že materiál, který nás každodenně obklopuje, je bezpečný pro vás i vaše blízké?

Jedním z největších bezpečnostních problémů, kterému dnes čelí plastikářský průmysl, je skutečnost, že většina plastových materiálů je vysoce hořlavá. V minulosti toto bylo příčinou mnoha požárů, které vedly ke ztrátě životů a značným věcným škodám, zejména pokud nastaly v místech, kde se shromažďuje velké množství lidí, jako třeba v kancelářských budovách, nákupních střediscích, podzemních drahách a tunelech.

Fire Safety of Plastics
přečtěte si více

Přesto si nedělejte starosti, neznamená to, že byste museli nabalit karavan, naložit rodinu a odstěhovat se na konec světa, jen abyste byli v bezpečí. Jelikož jsou plastové materiály takovou zásadní součástí moderního života, věnovali vědci Polymerního Institutu Brno (PIB, skupina Unipetrol) četné hodiny zkoumání způsobů, jak učinit plastové materiály bezpečnějšími než kdykoli dříve. Jejich výzkum bezhalogenových zpomalovačů hoření (HFFR) přinesl ohromné výsledky ve formě nové produktové řady masterbatchů zpomalujících hoření, pod ochrannou známkou MAKROFLAM FR.

Při zkoumání vlastností požární bezpečnosti výrobku je důležité ověřit, jak se hotový výrobek chová v případě skutečného požáru. Tyto zkoušky musí zohlednit nejen stupeň zpomalení hoření, ale také další klíčové faktory požární bezpečnosti, jako je tvar výrobku, jeho rozměry, výskyt výrobku v určité oblasti, tvoření kouře, kapání během hoření, a další aspekty, které ovlivňují průběh skutečného ohně. Výrobky MAKROFLAM byly testovány ve všech těchto ohledech a úspěšně splnily nebo převýšily požadavky nejnovějších norem požární bezpečnosti, čímž se zařadily do prvních řad požární bezpečnosti výrobků plastikářského průmyslu.

Výrobky MAKROFLAM jsou vhodné pro použití v dopravních stavbách (jako podzemní stavby a tunely), komunikační technologii (ve formě chrániček optických kabelů a vlnitých trubek), elektrotechnice (elektroinstalační prvky), automobilovém průmyslu, báňském průmyslu a mnoha dalších moderních technických průmyslových oborech. Takže máme díky rozsáhlému výzkumu a svědomitému vývoji výrobků v PIB nyní přístup k inovativním plastovým materiálům, které nám umožňují vytvářet co možná nejbezpečnější technologie. To znamená, že můžete nechat Váš karavan až do léta v garáži a zůstat klidní, protože budete vědět, že budoucnost výroby plastových materiálů je zářící a co víc, spolehlivá a bezpečná pro vás a vaše blízké.