Unipetrol | Fuelling Innovations | Články

Módní revoluce: 3D Tisk obuvi i oblečení

Svět se mění takovou rychlostí, že dost často nestíháme všechny změny ani sledovat. Nové technologie přináší do našich životů nejen nové zážitky, ale také věci, které nám mohou usnadnit život, nebo nám ho udělat hezčí. A co teprve když se spojí obě věci dohromady…

Módní návrháři dávají 3D tisku zelenou
První vytištěné 3D šaty představili návrháři na Pařížském týdnu módy. Ty úplně první, pravda, nebyly pro modelky nic příjemného, ale pak se na scéně objevuje Danit Peleg, který přichází s flexibilním kaučukovým materiálem FilaFlex, který dokonale obepne křivky těla a díky jehož technologii je dnes možné vytisknout nejen šaty, ale také stylové boty nebo sluneční brýle.

Fashion Revolution: 3D printing shoes and clothing
přečtěte si více

3D tištěné boty jako životní styl

Díky 3D technologii tisku lze dnes vytisknout boty, které budou odpovídat představám nositele nejen po stránce pohodlí, ale také designu. Zákazník si může vybrat barvu i motiv s úžasnými vzory.  K dostání jsou boty sportovní, elegantní i na podpatku. 3D tisk ocení docela jistě běžci, kterým mohou výrobci vyrobit boty přímo uzpůsobené jejich noze.  Francouzští designéři šli ještě dál a nabízí kreativním ženám, aby si samy navrhly dekorativní obal podpatků. Takže už staré boty nemusíte hned vyhazovat, stačí jim dát nový a hlavně originální kabátek. Vybrat si můžete nejen design, ale také výšku podpatku, barvu, kreativci ocení možnost vložení vlastního nápisu nebo ozdoby.


Ani u nás nezahálíme, unikátní kolekci 3D tištěných bot navrhla také mladá česká designérka Pavla Podsedníková. Nazvala ji Instant Shoe a využívá nejen technologii 3D tisku, ale také karbonová vlákna a vakuové tvarování. Z její kolekce si vybrala boty i extravagancí proslulá zpěvačka Lady Gaga.

Jak to funguje?
Pokud si chcete pořídit 3D tištěné boty, je potřeba si stáhnout aplikaci pro 3D skenování nohou, díky níž získáte model ve 3D.  Pak si jednoduše vyberete vzor, který daná společnost nabízí, a počkáte, až vám boty dodají.


Rozsáhlý počet dalších uplatnění
3D tisk způsobuje převraty ne jen ve světě módy, ale i v dalších významných sférách.  Díky 3D technologii můžeme například tisknout robotické protézy pro zdravotně postižené, součásti letadel, samořídící automobily i hudební nástroje. 
Komerčně dostupné materiály pro 3D tisk jsou založené na bázi ABS (akrylonitril-butadien-styren), PLA (polylaktid), PET-G (polyetylen tereftalát - glykol), PP (polypropylen), HIPS (houževnatý polystyren) a speciálních polymerů jako kopolyesterů PLA a PHA (polyhydroxyalkanoáty) nebo Flexfill. Všechny ze zmíněných materiálů dále nabízí možnost aditivace anorganickými plnivy, prášky, vlákny či barvivy.


Množství možných aplikací 3D tisku je zkrátka ohromné. 3D tisk tak vskutku otevírá dveře do budoucnosti ušité na míru.