Unipetrol | Fuelling Innovations | Články

Co má funkční oblečení společného s plenami?

Obléknete si funkční tričko a uběhnete svých pravidelných deset kilometrů, aniž by vás přitom obtěžoval nepříjemný pot. Vaše dítě zase zůstává díky plenám v suchu po celou noc.

Věděli jste, že materiál používaný ve funkčním oblečení má toho hodně společného s dětskými plenami? Oba výrobky se vyrábí z polyolefinů, materiálů, které jsou, na rozdíl od papíru, bavlny nebo dřeva nesavé (hydrofobní), avšak v případě potřeby se povrch těchto výrobků může stát hydrofilním. Kapalina tak může téct určitou částí výrobku, zatímco jiná část ji bude odpuzovat.

Konkrétně funkční spodní prádlo je nesavé a trvale suché, protože odvádí pot z kůže na povrch, na kterém se může odpařit. K výrobě pevného, avšak přesto nejlehčího, nejteplejšího a nejpružnějšího syntetického vlákna Moira, které nezpůsobuje alergické reakce, má vysokou pevnost v otěru (2,5krát větší než bavlna) a nízkou savost, se používá polypropylen – jeden z polyolefinů.

What does functional clothing have in common with diapers?
přečtěte si více

V případě dětských plen, ale také dámských menstruačních vložek nebo inkontinenčních plen je materiál schopen absorbovat velké množství tekutiny a uchovat tak tělo v suchu. 

Polyolefiny jsou vhodné také pro obaly potravin a střešní izolace 

Polypropylen je neškodný materiál, takže se hodí k uchovávání potravin. Používá se k výrobě kelímků na jogurty, plastových obalů a obalů na zmrazené potraviny. Je vhodný také k výrobě hygienických výrobků, jako jsou zubní kartáčky (používá se polypropylen s nízkou smrštivostí), kartáče, injekční stříkačky, ochranné brýle a ochranné oděvy nebo jednorázové dětské a inkontinenční pleny nebo menstruační vložky. 

Z polyolefinů se mohou vyrábět také nepromokavé paropropustné fólie. Jsou vhodné pro outdoorové oblečení a vybavení, jako jsou střešní izolace. Polyolefiny se rovněž používají při výrobě potrubí na studenou a teplou vodu, které již téměř zcela nahradilo dříve běžné ocelové trubky.

Dále se používají k výrobě obalů na kosmetiku, dezinfekční prostředky a léčiva, zejména pak na transparentní nebo zabarvené ampulky, patrony, kyblíky, misky, cukrem potažené pilulky, dezinfekční prostředky a deodoranty. Při výrobě zabarvených obalů se používají k výrobě finálních produktů v požadovaném odstínu polymerové koncentráty s obsahem barevného pigmentu.

Díky polyolefinům je možné vyrábět nejen tenčí vlákna pro pevné netkané textilie, ale také flexibilní a měkké tkaniny.

Přednosti? Šetrnost k životnímu prostředí a snadné zpracování 

Oproti jiným materiálům mají polyolefiny mnohé výhody: 

• nízké výrobní náklady, pokud jde o suroviny a energie,

• na rozdíl od PVC, polystyrenu a polykarbonátu jsou šetrné k životnímu prostředí,

• vynikající mechanické vlastnosti,

• snadno se zpracovávají pro výrobu celé řady výrobků, jako jsou vlákna, fólie, trubky, desky, injekční stříkačky,

• významně menší hustota oproti jiným polymerům, jako jsou PVC, PET, polyuretany, polykarbonáty nebo polystyren,

• jsou lehčí než voda (plavou na povrchu),

• jejich struktura a vlastnosti se mohou lišit mnoha způsoby, mohou vykazovat předem určenou pevnost, tuhost, pružnost nebo odolnost proti teplotám.

Vývoj nových typů polyolefinů v Polymer Institute Brno 

Výzkumní pracovníci v Polymer Institute Brno, který je součástí skupiny Unipetrol, se zabývají vývojem nových typů polyolefinů s unikátními vlastnostmi, které umožní další aplikaci.

„Máme několik cílů. Za prvé vylepšení technologie výroby polyolefinů, tzn. vývoj aktivnějších polymerizačních katalyzátorů, minimalizace výrobních nákladů a zlepšení výkonnosti a spolehlivosti reaktorů. Za druhé zlepšení kvality a parametrů vyráběných polyolefinů, tzn. zvýšení pevnosti, odolnosti proti teplotám, trvanlivosti, minimalizace smršťování, atp.,“ uvádí na vysvětlení vedoucí polypropylenové technologie v Polymer Institute Brno Jan Kratochvíl. 

Společnost Unipetrol ročně vyrobí asi 300 000 tun polypropylenu Mosten. 

Věděli jste, že…? 

  • Polypropylen stejně jako DNA vytváří krystaly ve tvaru šroubovice? Objevením této unikátní struktury v 50. letech minulého století došlo k prolomení monopolu přírody na syntézu stereoregulárních polymerů.
  • Polypropylen objevil s použitím katalyzátorů profesora Zieglera Giulio Natta v roce 1954 v italském městě Ferrara? Od té doby jsou tyto látky známé jako Zieglerovy-Nattovy katalyzátory.
  • Typickou součástí těchto katalyzátorů je titan, který patří mezi základní surovinu ve výrobě letadel a střel?
  • Polypropylen lze po vytřídění recyklovat.
  • Po objevení polypropylenu získali Nobelovu cenu za chemii v roce 1963 Karl Ziegler a Giulio Natta.

Karl Ziegler Giulio Natta