Unipetrol | Fuelling Innovations | Články

Můj rok s Unipetrolem - Michael Londesborough

Říká se, že peníze točí světem.

My Year with Unipetrol – Michael Londesborough

Ale to není pravda.

Nestabilita vazby C-H je tím, co opravdu točí světem.

Je to touha křehké C-H vazby poddat se přesvědčivým kouzlům termodynamiky a uchýlit se do lákavé a vítající náruče kyslíku, aby se vytvořily vazby C-O, které skutečně změní ozubená kola světa. Abychom tak mohli učinit, musíme přidat, možná jedinečného, génia naší planety, využití slunečního světla k otočení tohoto procesu vzhůru nohama, a regeneraci vazby C-H, tudíž získávat sluneční energii k vytváření chemické energie. Stejné chemické energie, která pohání naše auta a stroje, nacpe našeho vánočního kapra kaloriemi a umožní mým prstům vyťukat tato slova na mém PC.

Ale je zde jeden háček. Varování, které je třeba řešit.

Ying a yang.

Pokud jde o výměnu mezi vazbami C-H a C-O, stejně jako v životě, rovnováha a umírněnost jsou klíčem k udržitelnosti. Pochopení této rovnováhy a schopnost extrahovat to, co požadujeme, aniž bychom přetížili husu, která snáší chemické zlaté vejce, je hlavní výzvou naší doby. Jak inteligentně získávat, skladovat a řídit energii a materiály za účelem podpory růstu při zachování udržitelnosti, na to se stále více zaměřuje průmysl, vláda, věda a společnost. V rámci této výzvy hraje Unipetrol klíčovou roli v rozvoji místní strategie.

Letos jsem měl tu čest pracovat s fantastickým týmem lidí z Unipetrolu a nadace Unipetrol, kteří přispívají k této rozvíjející se strategii. Důraz byl kladen na komunikaci, někdy s odborníky z oboru, jindy se širokou veřejností a příležitostně i s dětmi ze škol. Tolik informací, které byly uveřejněny v různých médiích o našem použití uhlovodíkových produktů, bylo příliš zjednodušeno, prezentováno jednostranně a nevyváženě. Věřím, že abychom dosáhli pokroku, musíme představit celý příběh, bradavice a vše ostatní. Situaci takovou, jaká je. Poctivé hodnocení.

S nadací Unipetrol jsem byl součástí „Báječného dne s chemií“ – chemické show, která putuje po zemi a okouzluje a uchvacuje tisíce dětí ve školách. Kromě veškeré zábavy, bzukotu a bouchání je zde však také skrytá zpráva o tom, jak naše planeta používá chemii k ukládání energie ve formě uhlovodíků - životně důležitých molekul, které můžeme použít jako palivo a ze kterých můžeme vyrábět moderní materiály.

Součástí informační strategie Unipetrolu je jeho účast na významných českých a mezinárodních technologických veletrzích a konferencích. Například „Týden inovací 2019“, který se konal na působivém místě Fóra Karlín v Praze. Zde jsem poskytl pohled chemika na „Plasty: materiál, který rádi nenávidíme“. Pokud jste přednášku zmeškali, můžete ji vidět zde: YouTube.

Plasty jsou předmětem mnoha současných obav, z nichž jsou některé oprávněné a některé přehnané. Mým cílem bylo představit vyvážený pohled na základě mého profesionálního porozumění chemii doplněný tím, co jsem se naučil během jiného projektu Unipetrolu z roku 2019 - “Let’s Talk About It”. „Let’s talk about it“ je řada dvanácti neupravených rozhovorů bez scénáře, s odborníky v různých oborech - od vědců z výzkumu po ekonomy. Opakujícím se tématem mnoha rozhovorů je duch doby „Oběhové hospodářství“ - princip inteligentního využívání zdrojů, recyklace materiálu a průmyslové efektivity.

Můj rok 2019 s Unipetrolem představoval nejen náhled do současných trendů, ale také do projektů o naší budoucnosti. V této souvislosti jsem hovořil na každoroční „Konferenci Čerpačka“ a na klientské akci na Slovensku o budoucnosti paliv, motorů automobilů a čerpacích stanic a soustředil jsem se na rozdíl mezi ukládáním a prodejem molekul (to, co v současné době děláme), na rozdíl od elektronů (to, co možná dělat budeme): ten druhý je pod-atomová částice, a proto se řídí záhadnými zákony kvantové fyziky. Paliva, která budeme používat, budou v konečném důsledku záviset na druhu automobilů, které budeme řídit, což je zase produkt infrastruktury, technologií a vládní politiky. Fascinující kombinace vědy a ekonomiky - od kvantové úrovně po mezinárodní politiku. Je velmi povzbuzující vidět tolik odborníků a zájmových skupin společně diskutovat o možnostech a formulovat nápady a plány.

V neposlední řadě mi rok 2019 přinesl zkušenosti ze dvou průmyslových veletrhů: 3. Central European Plastics Meeting a K-Fair - přední mezinárodní konference o plastech a kaučucích. Zde lze získat úplnou perspektivu výroby, použití a recyklace materiálu, který dává název dnešní době. Byly zde vystavovány nejnovější technologie, včetně 3-D rámů jízdních kol vytištěných z recyklovaných plastů, super tenkých displejů na bázi ultra-HD polymeru / OLED, tréninkové obuvi a tréninkové běžecké dráhy z recyklovaných plastů, dokonce jsem si oblékl tričko částečně vyrobené z recyklovaného oceánského plastového odpadu. Bylo vystaveno mnoho inovativních inteligentních plastových materiálů dotovaných aktivními látkami, které mění vzhled nebo funkci materiálu. Mým nejoblíbenějším je Chezacarb od Unipetrolu - antistatický materiál, který dokáže snížit statický šok u automobilů a snižuje tak riziko exploze způsobené statickou elektřinou. Technologie, chemie, materiály… vědecké hody.

Nemůžu se dočkat, co přinese rok 2020!