Unipetrol | Fuelling Innovations | Články

Chytrá domácnost myslí a pracuje za vás

Ráno se zazvoněním budíku se probudíte nejen vy, ale i váš kávovar, který každému připraví jeho oblíbený ranní nápoj. Z pekárny už voní čerstvý chleba. Závěsy se samy roztáhly a byt je vytopen na ideální teplotu. Ne, nezveřejňujeme scénář nového sci-fi filmu, chytrá domácnost je dostupnou realitou pro každého z nás.

I ten nejmenší byt vyžaduje od svého obyvatele neustálou péči - pravidelné větrání, uklízení, topení, hlídání spotřeby energií. Budoucnost ale bude vypadat trochu jinak… Chytrá domácnost totiž dokáže mnoho činností udělat za vás!

The smart house thinks and works for you

Pohodlí a úspora díky cílenému užívání

Chytrá domácnost představuje propojení přístrojů pomocí domácí sítě tak, že je můžete ovládat několika málo tlačítky na televizním ovladači či prostřednictvím počítačových a mobilních aplikací. Chytrá domácnost také využívá chytré materiály. Výkonost, čistota a úspora jsou důležité priority každé chytré kuchyně. Proto zde nemohou chybět materiály HDPE, které jsou odolné, netoxické i recyklovatelné. Setkáme se s nimi v chytré kuchyni v podobě úsporných i hygienických výrobků, ale také v obýváku a na vybraných místech v chytré koupelně. Výhody chytré domácnosti jsou zřejmé: pohodlí, méně starostí a možnost ušetřit spoustu energie vynaložené na provoz, vytápění či ohřev vody.   

Pro příklad uveďme regulaci teploty u vás doma. V zimě je zbytečné vytápět celý dům, když v něm nikdo není. Nastavíte si topení tak, aby se zapnulo hodinu před tím, než se vrátíte z práce a vy přišli do příjemného tepla. V létě je zase třeba dům chladit a k tomu není potřeba drahé klimatizace. Lze využít systém inteligentního větrání, kdy se okna automaticky otevřou v chladných nočních hodinách a vytvoří průvan, který celý dům ochladí.  Během horkých dnů zůstávají okna zavřená se zataženým stíněním, aby se zabránilo přehřívání slunečními paprsky. Důležitá je též konstrukce celého okna, především pak rám a jeho profil vyráběný z Neralitu. Volba profilu totiž určitě jeho tepelněizolační vlastnosti.

A chytrá domácnost hoho umí mnohem víc!

Před spaním a při odchodu z domu jediným tlačítkem vypnete všechna světla, zamknete dveře a aktivujete bezpečnostní systém. Automatická závlaha se už nebude spouštět při dešti, protože sama sleduje předpověď počasí a zalévá, jen v období sucha. Termo-reflexní fólie na střechách odpuzují sluneční záření a chrání dům před přehřátím. Bio-solární střechy kombinují sluneční kolektory se kvetoucími stanovišti pro opylovače.

Okna s povrchovou úpravou oxidu titaničitého budou stále čistá díky kombinaci deště a UV záření. Příjezdová cesta vyrobená z dlaždic z plastového odpadu bude vyhřívaná a neulpí na ní sníh ani námraza. A vyhřívané okapy už nikdy nezamrznou.

Chytrá koupelna ohlídá vaše zdraví

I v intimní místnosti se nabízí mnoho příležitostí k zjednodušení života.

Váha už neměří jen hmotnost, ale i BMI, stav tělesného tuku a srdeční činnost. Výsledky pošle do telefonu, který i navrhne vhodnou dietou, pokud nebudete fit.

Filtrační baterie odstraní až 99% chloru, snižují obsah těžkých kovů jako je olovo, rtuť, chrom a zároveň účinně odstraňují škodlivé výpary vzniklé směsí horké vody a chloru při sprchování a koupání. Díky perlátorům spotřebujete až o 40 – 50% vody méně než s normální baterií. Termostatické baterie s omezovačem horké vody, který zabrání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C, ocení rodiny s dětmi a navíc ušetří zbytečně vypuštěnou horkou vodu při hledání správné teploty.

V chytrém obýváku se proletíte nad horami

A jak bude vypadat lenošení v blízké budoucnosti? Jak jsme naznačili, většinu domácích prací převezmou roboti. Podlahu za vás vyčistí chytré vysavače, antistatické povrchy nábytku a dveří zabrání usazování prachu či tvorbu otisků. Elektrovodivé saze Chezacarb spolehlivě ochrání vaše elektronická zařízení, jako počítač či televizor, před sbíráním prachu i statickým výbojem.

Možná ani okna nebudeme potřebovat, protože stěny budou osazeny pásy na čištění vzduchu, které zároveň budou promítat výjevy přírody. Pochopitelně nebude chybět patřičná zvuková a pachová kulisa. Nebo můžete pomocí virtuální reality podniknout letecký výlet v Ikarově stylu.

Záleží jen na nás

Znamená to, že v budoucnu si vystačíme pouze s umělou inteligencí, která nám nahradí sociální kontakt a vše za nás vyřídí? Určitě ne. Využijeme jen ty vynálezy, které nám budou vyhovovat a nebudou v rozporu s lidskou podstatou. Nezaniknou bary ani parky, nezmizí odřená kolena dětí. I když nám doma TV stěna nabídne ty neúžasnější scény ze všech konců světa, nenahradí brouzdání ve vrstvě čerstvě napadaného voňavého listí ve skutečném lese.

Ale je úžasné, kam jsme se až ve vývoji dostali, a jak nám nejnovější vynálezy zjednoduší život, abychom mohli více času věnovat sobě, rodině a přátelům.